Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu, kteří v pondělí zasahovali v českých městech kvůli podezření z korupce při dodávkách zdravotnického materiálu do nemocnic, zadrželi celkem deset lidí. Oznámil to tiskový odbor Úřadu evropského veřejného žalobce.
Policie zasahovala od nočních hodin zejména v budově ředitelství společnosti Krajská zdravotní, která v Ústeckém kraji spravuje sedm nemocnic, a také v Nemocnici Jihlava. Zadržela mimo jiné oba ředitele, Petra Malého a Lukáše Veleva.
Předseda představenstva Krajské zdravotní Ondřej Štěrba uvedl, že představenstvo Krajské zdravotní generálního ředitele Petra Malého odvolalo. Řízením krajské společnosti pověřilo Taťánu Soharovou. Policisté zadrželi podle Seznam Zpráv také obchodního náměstka Pavla Vorala. Soharové představenstvo uložilo, aby Voralovo pověření k funkci zrušila.
„V šetření vedeném Úřadem evropského veřejného žalobce v České republice bylo dnes provedeno 36 prohlídek a zatčeno deset podezřelých pro podezření z korupce související s veřejnými zakázkami na poskytování zdravotnického materiálu. Prohlídky provedla Národní centrála proti organizovanému zločinu jedenácti městech, v domácnostech a kancelářích podezřelých a ve vedení dvou nemocnic,“ stojí v tiskové zprávě evropského žalobce.
Mezi podezřelými jsou podle něj generální ředitel nemocnice a manažeři zadavatele a také ředitelé dodavatelů zdravotnické techniky. „Jedná se o podezřelou zločineckou organizaci, která působí minimálně od roku 2022 a byla vytvořena se záměrem systematicky manipulovat s veřejnými zakázkami na zdravotnické potřeby pro nemocnice ve prospěch předem určených dodavatelů a v některých případech obstarat zdravotnické vybavení bez zahájení zadávacího řízení,“ tvrdí evropský žalobce.
Mezi zdravotnické vybavení patřily operační stoly, zařízení pro laparoskopické a artroskopické operace, endoskopy, defibrilátory, chirurgické vrtačky a ventilátory. Předem určení dodavatelé měli podle šetření možnost podílet se na tvorbě zadávacích podmínek v systému řízení veřejných zakázek ještě před veřejným vyhlášením výběrového řízení, aby zakázky ušili na míru preferovaným dodavatelům.
Podle žalobce podezřelí předali preferovaným dodavatelům důvěrné informace, včetně obsahu nabídek od konkurenčních dodavatelů a žádostí o objasnění zadávací dokumentace. To v některých případech umožnilo preferovaným dodavatelům zareagovat tak, aby vyhráli.
„Na základě důkazů by při zadání veřejné zakázky předem určenému dodavateli zaplatili úplatek ve výši 10 procent z ceny zakázky podezřelým pracujícím pro zadavatele prostřednictvím zprostředkovatele, který zároveň vystupoval jako šéf organizované zločinecké skupiny,“ popisuje evropský žalobce.
Skupina údajně používala padělané faktury za fiktivní služby vystavené přidruženými společnostmi, aby zakryla původ nezákonných peněz. Podle zjištění policie šéf organizované skupiny následně rozdělil úplatky v hotovosti mezi členy gangu.
Dodávka části zdravotnického vybavení pro nemocnice byla spolufinancována Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci programu „Pomoc při obnově soudržnosti a území Evropy“ (REACT-EU). Odhaduje se, že vyšetřované aktivity, které dosud zdokumentovala policie, způsobily Evropské unii škodu ve výši okolo jednoho milionu eur.
Vyšetřování ale pokračuje a způsobená škoda bude podle očekávání detektivů mnohem vyšší. Podezřelým hrozí tresty za poškozování finančních zájmů EU, podvody při zadávání veřejných zakázek, aktivní a pasivní korupci, účast v organizované zločinecké skupině a praní špinavých peněz.
Autor: