Městský soud v Praze rozhodoval ve čtvrtek v neveřejném jednání o stížnostech obviněných v kauze, v níž se dělily úplatky za ovlivnění veřejných nemocničních zakázek. Ani jeden z aktérů neuspěl.
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pětice obviněných v korupční kauze kolem rozdělování nemocničních zakázek u pražského městského soudu neuspěla se svojí stížností, a dál proto zůstává ve vazbě.
Jde o případ, v němž policie v polovině února obvinila šéfy zdravotnických zařízení na Ústecku a v Jihlavě a s nimi další podnikatele. Podle obvinění měli ovlivňovat veřejné zakázky, aby je získaly předem vybrané firmy. Organizovaná skupina si – jak dále tvrdí policie – následně rozdělovala úplatky ve výši deseti procent z jednotlivých tendrů.
Pětice z deseti obviněných skončila po zásahu ve vazbě. Šlo o tehdejšího šéfa Krajské zdravotní Petra Malého, dnes už bývalého ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva a tři podnikatele: Tomáše Buriana, Miroslava Hůserka a Jana Máru. O stížnostech, které proti uvalení vazby podali, rozhodl ve čtvrtek v neveřejném jednání Městský soud v Praze.
„O stížnostech obviněných bylo rozhodnuto,“ potvrdila mluvčí Městského soudu v Praze Štěpánka Tykalová. Kvůli tomu, že bylo jednání neveřejné, tak podle svých slov nemůže uvést, jak konkrétně soud rozhodl.
Žalobce Lukáš Jindra, který případ dozoruje, ani advokáti obviněných, s nimiž Seznam Zprávy mluvily, však rozhodnutí soudu nedostali. Pokud by byl některý z aktérů této kauzy propuštěn, tak by jim ho soud už doručil. „Rozhodnutí nám dosud nebyla doručena,“ uvedl Jindra.
To, že jsou obvinění stále ve vazbě, ověřily Seznam Zprávy i v jednotlivých vazebních věznicích.
Policie zadokumentovala, že úplatky si členové této skupiny rozdělovali třeba za dodání zařízení pro laparoskopické operace, endoskopů, defibrilátorů, ventilátorů, operačních stolů nebo chirurgických vrtaček.
Jak Seznam Zprávy dříve popsaly, ke korupci podle policistů došlo také v případě čtrnácti zakázek na nakládání s odpadem. Krajská zdravotní původně předpokládala, že za ně zaplatí 94 milionů, skutečná výše zakázky však nakonec činila 197 milionů korun.
Obvinění podle policie plánovali, že postupně zinkasují celkem více než 13,8 milionu korun. A než byli v polovině února zadrženi, stihli si pak podle zjištění policie rozdělit přes 1,3 milionu.