Organizovanou skupinu podvodníků, kteří napálili zhruba padesátku movitých lidí a obrali je o miliony, zadrželi pražští policisté. Gauneři lákali na obří výdělky skrze investic do drahých diamantů, které pocházejí z již uzavřeného australského dolu. Nicnetušící podvedení však ve skutečnosti investovali do mnohonásobně levnějších kamenů, které byly opatřeny falešnými certifikáty. Jak to vše fungovalo?
Vše začalo zhruba před dvěma lety. Podezřelá skupina oslovila finanční poradce, kteří měli kontakty na movité klienty, a přesvědčili je, aby jim nabídli možnost investice do drahých šperků a luxusních diamantů. „Přibližně padesát dobře situovaných lidí následně investovalo do nákupu luxusních šperků, kdy jim bylo přislíbeno zhodnocení jejich investice do šedesáti dnů. Jednoduše řečeno, klienti měli nakoupit šperky a ty měli prakticky okamžitě prodat se zhodnocením,“ popsala policejní mluvčí Eva Kropáčová. Investice nejdřív začaly malými částkami, nejprve se klientům peníze skutečně vrátily zhodnocené, což je nalákalo k investování mnohem vyšších, milionových částek.
„Podezřelí těmto lidem dokonce jako záruku následně dali diamanty, které měly převyšovat jejich investici. Bylo deklarováno, že pocházejí z Austrálie z již uzavřeného dolu Argyle. Právě kvůli uzavření se hodnoty diamantů na trhu pohybují v astronomických částkách. Diamanty byly zajištěny a podrobileny zkoumání, znalci potvrdili, že sice jde o diamanty, ale ne diamanty z dané oblasti, jejichž cena byla mnohonásobně nižší než deklarovaná cena,“ popsal Blesku kriminalista Miloslav Javůrek.
Běžné diamanty podvodníci nakupovali prostřednictvím internetu. „Posléze je někteří členové této organizované skupiny vyvezli mimo naši zemi, kdy je padělali a opatřili puncem pravosti. Padělané je převezli zpět do Prahy, kde vytvořili falešné certifikáty, vložili je do krabiček i s pečetí a takto je vydávali za mnohonásobě dražší diamanty původem z Austrálie,“ popsala Kropáčová s tím, že poškození takto investovali zhruba 30 milionů.
Kriminalisté na celý podvod přišli na základě šetření jiného případu, kdy jeden z klientů investoval do nákupu stovky mercedesů, z výdělku ale nic neviděl, a tak vše oznámil, díky čemuž se následně přišlo i na podvod se šperky a diamanty. „Na konci loňského roku v průběhu jednoho dne provedli kriminalisté několik domovních prohlídek v Praze a Středočeském kraji a zadrželi celkem pět osob, z nichž dva byli hlavními organizátory. Při domovních prohlídkách zajistili padělané šperky, krabičky a certifikáty k diamantům, počítače a telefony. Na účtech zadržených osob se bohužel nenacházely žádné finanční prostředky,“ uvedla mluvčí.
Pět lidí je obviněno z podvodu a hrozí jim až desetileté vězení. Dva z nich skončili ve vazbě.